מאמרים

לבטח את העולם

העולם מפחיד, העולם מאיים, העולם מסוכן! האם קביעות אלה נכונות? נראה שאנשים חושבים שכן, או שפשוט נוצר כאן כדור שלג אחד עגול וגדול. נראה שלבטח כל דבר שהוא הפך ממש לספורט לאומי. ביטוח בני- אדם, פלאפונים, רכבים, דירות, ביטוח לחו"ל, ביטוח בעבודה, ישנם ביטוחים לכל דקה ביום, לכל תרחיש כלשהו שעלול להתרחש בקוסמוס ובעולם.

פרנויה? כפייתיות? יכול מאוד להיות. כיום נוהגים לצרוך ביטוח מבלי מחשבת תחילה, להוציא מיד את הכסף, לחתום על החוזים, רק אז אפשר באמת להירגע. האם יש צורך ממשי בביטוח, האם ישנו איזשהו סיכון אמיתי לפריט עליו אתה מתכוון לשלם בכל יום ביומו במהלך שנים? כלל לא בטוח, אבל מבטחים, בטח שמבטחים.

נכון, לעיתים קרובות ביטוח הוא עניין בו לא כדאי לזלזל, מאוד שימושי ואף מציל חיים, בטח שאורח חיים. למועסק שפוטר מעבודתו בצורה אכזרית ולא אנושית, לא הוגנת, אם התמזל מזלו הוא היה מבוטח מאלף ועד תף. כמובן, אם התמזל מזלו יהיה לו גם את האפשרות להוציא מכספו לשכירת עורכי דין דיני עבודה, לתבוע את הביטוח, את העבודה ואת כולם כהוגן, עוד לצאת מורווח מכל העניין ובגדול.
עוד דוגמא לביטוח שמרגיש לי מוצדק וחכם הוא הביטוח לטיולים בחוץ לארץ, בין אם טיולים מאורגנים ובין אם מדובר בתרמילאי בודד שמתכוון לטפס על האוורסט. במקרה הספציפי הזה מדובר בביטוח שאינו עולה הרבה כסף, בסביבות הדולר בממוצע ליום, ומכסה הרבה יותר מזאת מבחינה כספית ובטחונית. אם נגנב ציוד (מה שקורה לעיתים קרובות במדינות רבות בחוץ לארץ), אם עלה צורך באשפוז (מקלקולי קיבה ועד ניתוחים שאינם סובלים דיחוי), לכל האירועים והתרחישים הללו יש מענה ופיתרון בביטוח למטייל.

המשך מאמר